HISTORIA Z KRAKOWEM W TLE-30 LAT RMF FM.

Trudno uwierzyć, ale RMF.FM. Ma 30 lat. Kiedy w lutym 1990 roku przyjechalem po trałamtycznych przeżyciach zwiazanych ze śmiercią mego Taty. Koledzy przywitali mnie w krakowskiej szkole entuzjastyczną informacją o radiu prywatnym, francuskim, ktore gra non stop muzykę!!

Wow! To było coś , co wcześniej w Polsce nie. istniało. Jedynym oknem na świat była ,,Radiowa Trójka”Muzyka w ograniczonej formie grała PR.II Polskiego Radia, czy Jedynce. Muzyka była też w radiowej Czwórce.Wszystko jednak mało dynamiczne, i przegadane. Łaknęliśmy czegoś więcej. Muzyka, było naszym pragnieniem. Nie mieliśmy wtedy dostępu do płyt, ani kaset. Jeżeli już to był to towar deficytowy.Chcieliśmy słuchać nowości, pinesek z list przebojów. Wszystko zaczęło się od retransmisji radia francuskiego ,,Fan Radio” Pierwszą nadaną piosenką był utwór grupy TOTO ,,Afrika” Jak wspomniałem wyżej, po przyjeździe słuchałem stacji, i z rozdziawią miną. Niektórzy koledzy nagrywali po kilka godzin programu, nawet reklamy po francusku. Już na wiosnę pojawiły się pierwsze programy Polsko języczce. Z nimi też krajowe reklamy, co logiczne też dziennikarze. Rado zmieniło nazwę na ,,RMF-MAŁOPOLSKA-FAN” Kiedy zdawaliśmy maturę było już wszystko po polsku. Rok 1991 przyniósł listę przebojów radia, i audycje tematyczne. W stacji pracowali dziennikarze tacy jak: Marcin Jedrych, Tadeusz Sołtys, Grażyna Bekiert, Renata Kim Ewa Drzyzga, Piotr Rymanowski,Marcin Wrona, Piotr Metz, Tomasz Słoń,Andrzej Sołtysik. Z czasem pojawili się pierwsi korespondenci z Wiednia Tadeusz Wojciechowski, z Tarnowa Paweł Pawlik. W lipcu 1991 roku pojawił się reporterski terenowy samochód z logiem radia. Niebieskie litery na żółtym tle. Pamiętam jak kilkanaście razy na moście ,,Dębnickim widziałem przemykającą TOYTE z Pawlikiem, i egzotycznym wtedy Afroamerykaninem Braynem Scot’em. Pojawiały się relacje na żywo. Dramatyczne jak w grudniu 1991 z płonącej krakowskiej filharmonii, czy wesołe z festynów, koncertów. Bardzo ciekawe były audycje publicystyczne, które pamiętam od wiosny 1991 roku. ,,Radio Muzyka Fakty” Gospodarzem był Bogdan Rymanowski, Ewa Drzyzga, czy G. Bekiert. Korespondentem z USA był znany publicysta, prowadzący pierwsze audycje ,,Lato z Radiem” Jacek Kalabiński. Z czasem pojawiły się audycje – ,,Rozmowy pod Kopcem” Nazwa wzięła się z siedziby radia, które rezydowało W hotelu pod ,,Kopcem Kościuszki” Pamiętam rozmowy o sporcie, i niezapomniany wywiad Piotra Salacha z Włodzimierzem Szaranowiczem.

,,RMF FM” Bo tak nazwa zaczęła obowiązywać po wycofaniu się francuskich udziałowców z ,,FAN RADIO”, kojarzyć mi się będzie z Krakowem. Towarzyszyło mi w bolesnych chwilach po stracie Ojca, przy osiemnastce, maturze. Pierwszych miłostkach, i rozczarowaniach. Smutne były wakacje, gdy trzeba było pojechać do domu. Tam przecież nie było ,,RMF”Dopiero w 1994 roku pojawil sie regionalny program z Częstochowy. W Warszawie radio pojawiło się rok wcześniej. W drugiej dekadzie lat dziewięćdziesiątych było już w całym kraju. To na antenie radia usłyszałem leżąc z temperaturą 39 4 ,,Warisu Mankx ” ,,Za nim zrozumiesz”. Pamietam wywiad z wylekniną Anitą Lipnicką, która onieśmielonym głosem opowiadała Piotrowi Meztwi o płycie, i zbliżającej się maturze. Pamiętam narodziny mafii, dramatyczne doniesienia o strzelaninie w lokalach na warszawskiej starówce. Z anteny tego radia usłyszałem o gangsterach III RP. Parasolu, Perszingu, Wańce, czy Nikosiu. Pamiętam pierwsze walentynki z RMF w 1993 roku. W Krakowie nie było lokalu gastronomicznego dla młodzieży gdzie nie grała by pierwsza komercyjna stacja. To tam usłyszałem słowo powerplay. Tam toczono pierwsze rozmowy o seksie, w sposób tak otwarty. Rozdawano pakiety prezerwatyw.

Z czasem stacja zaczęła niknąć w powodzi innych komercyjnych, konkurencyjnych rozgłośni radiowych. Zmieniła też właścicieli. Dziennikarze pierwszego RMF’u odeszli do TVN. Stacji telewizyjnej, która ruszyła w 1997 roku. Świadczyło to o tym iż dobór kadr był właściwy, i na wysokim poziomie. W 21 wieku radio zmieniło swój profil. Dziś to koncern medialny. Gdzie emitowane są filmy na kanałach internetowych, radio podzieliło się na tematyczne odnogi. Główna stacja nadaje w sposób dla mnie nie do akceptowania. Muzyka jest papką anglosaskich pseudo muzycznych tworów. Prezenterzy robią z siebie infantylnych ludzi, którzy gadają o niekończącej się imprezie, i rozrywce. Poza tym świata nie ma!!

Smutne czasy, podle czasy, ale cóż pozostają wspomnienia, tamtych chwil, i dni. Kiedy grał mój ulubiony ,,RMF”

OSOBISTA LISTA ULUBIONYCH UTWORÓW ,,RMF FM”

10. SIMPLE MINDS Hipnotised

9. GARBAGE MILK

8. WARIUS MANX ZABIJ MNIE

7. CHANIS I LOVER SMAIL

6. ROBERT GAWLIŃSKI SID NANCY

5. ROBERT JANSON MALE SCZĘŚCIA

4. MARK BOYCE HEY LITLE GIRL

3. BUTY WRANA

2. DURAN DURAN ORDINARY WORL

1. THOMAS DOLBY CLOSE BOT NO CIGAR

Czasy kiedy muzyka była w RMF FM muzyką.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *