OKIEM KIBICA W KAPCIACH-POD SIATKĄ

W pierwszym wpisie w roku 2018. O nowym pierwszym reprezentacji siatkarzy, o Lidze Mistrzów i nie tylko.

Wreszcie, po debatach, , kolegiach i spotkaniach, jest nowy trener reprezentacji siatkarzy. Wiele było dywagacji. Prezes Kasprzyk w dość emocjonalnej wypowiedzi po blamażu na ME. stwierdził że w grę wchodzi zatrudnienie tylko Polskiego trenera. Tak się nie stało, mimo iż było kandydatów 7, a wcześniej 10.Ostatecznie zatrudniony został Belg Vital Heynen. Były trener Belgii z która na poprzednich mistrzostwach walczyła w półfinale z Rosjanami, by ostatecznie zająć czwarte miejsce po porażce z Serbią. W Polsce Belg pracował ,,Transferze” Bydgoscz. Jest to postać ekscentryczna, dość przypomnieć pretensje adresowane do nas jako organizatorów MŚ. Wtedy Belg prowadził kadrę Niemiec, z która wywalczył brązowy medal. Jest to to showman, który wiele ma do powiedzenia podczas gry, wdaje się w dyskusje z sędziami, co nie działa na rzecz drożyny zwłaszcza na dużych imprezach. W rozmowie z dziennikarzami kwieciście opowiadał o potencjale rodzimej siatkówki. Na pewno ma plan wdrażania nowych zawodników z kadry ubiegłorocznych medalistów U-2. Chce połączyć rutynę  starszych zawodników z młodością. Na pewno jest to człowiek pasji do siatkówki. Jest to diametralnie inna osobowość, niż introwertyczny Fefe De Giorgi. To co budzi mój niepokój to kontrakt trenera z federacją. Teoretycznie trener ma pracować do IO w Tokio. Bowiem cel nadrzędny to medal w Japonii.W praktyce w kontrakcie jest klauzula  co rocznie będzie się odnawiał kontrakt. Ponadto okres wypowiedzenia jest pracowniczy, z 3 miesiące. Z jednej strony nie ma kosztów dla federacji, w razie niepowodzenia. Z drugiej strony trener może sam zerwać kontrakt, bo na przykład coś mu się nie spodoba, czy będzie presja z którą sobie nie poradzi. Ciekawostką jest fakt że z macierzystą federacją Belgii rozstał się informując o objęciu pracy w Polsce mailem! Spore kontrowersje budzi fakt, że trener Heynen prowadzi klub z okolic Bawarii Friedrichshafen. Drożyna ta gra w LM.Walczy o mistrzostwo. Podstawowe pytanie, jest następujące. Jak pogodzić te dwie prace? W moim odczuciu na dłuższą metę jest to niemożliwe. Nie przekonują mnie stwierdzenie typu to jest żadna odległość..Trener, a właściwie selekcjoner ma określone obowiązki, takie jak obserwacja zawodników, analiza itd…Zobaczymy jak Belg sobie poradzi, w trudnym sezonie reprezentacyjnym. Niepotrzebnie też dmuchano balonik z napisem Polski trener. W magazynie TV. Polsat ,,7 strefa prezes Kasprzak stwierdził że ,,Polscy trenerze składając swoje opracowania dotyczące prowadzenia kadry robili to na zachętę” Jest to strzał w stopę dla środowiska, ale to temat na inną okazję.

Trwają rozgrywki LM siatkarzy, i siatkarek. Niestety panie zaprezentowały się bardzo słabo. Regres to jedyne słowo jakie ciśnie mi się na usta.Polskę reprezentowały, tradycyjnie Chemik Police, Budowlani Łódź i Developres Rzeszów. Polskie drużyny zagrały słabo, katastrofalnie zagrały siatkarki z Rzeszowa,które nie sprostały Szwajcarskiemu Volero Zurich, i Rumuńskiej Alba Blaj. To co kilka lat temu byłoby nie do przyjęcia staje się faktem. Chemik Police miał nieco utrudnione zadanie w konfrontacji z Dinamo Kazań. Budowlani Łódź zagrali koszmarnie zajmując w swojej grupie 4 miejsce. Ustąpiły Dynamo Moskwa Vaki Bank SK, Glatasaray Jest to zasmucające że po erze ,,Złotek” nie potrafimy utrzymać odpowiedniego poziomu. ,,Pokaż mi jak drożyny wypadły w Europejskich pucharach, a powiem ci jaką masz ligę”  Mówił Śp Hubert Wagner. Pozostawię to bez komentarza.

Męską ligę reprezentują Zaksa Kędzierzyn, Jastrzębski Węgiel,Skra Bełchatów. Wszystkie trzy zespoły przeszły do fazy play of , choć największe problemy miała Skra, która doznała dwóch porażek w grupie z Francuskim Chałmont, i jednej z Lokomotivem Moskwa. W play of jesteśmy po pierwszych spotkaniach Skra mimo że w Atlas Arenie prowadziła 2:0 przegrała 2:3, i ma male szanse na pokonanie Lube Cilitanva. W drugiej parze mamy konfrontacje Polsko Polską Jastrzębski Węgiel przegrał u siebie z ZAKS-Ą 1:3. Tylko jakiś kataklizm może sprawić, że Kędzierzynianie nie awansują do fazy półfinałowej.Oczywiście w konfrontacji panów poziom jest nie współmierny do pań, mimo to tracimy w przyszłym roku po jednym miejscu w LM. u kobiet, jak i u panów. Jest to związane z rankingiem CEV. Panie w nim spadły na 6 lokatę, panowie na 7.

Od stycznia jest to na co osobiście czekałem magazyn siatkarski  ,,7 Strefa” w,,Polsat Sport” Znakomity magazyn publicystyczny na który czekały rzesze kibiców siatkówki. Merytoryczne analizy,wspomnienia,wydarzenia bieżące,trendy, i problemy współczesne siatkówki. Wszystko okraszone komentarzem ekspertów, mm. Mazur, W .Drzyzga, T. Wójtowicz, czy Ł. Kadziewicz. Do studia zaprószani są goście, wszystko ładnie pokazane. Tylko oglądać.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *